Skip to main content

Doe mee aan de VriendenLoterij Kasteelprijs 2026

Stichting Dag van het Kasteel zoekt het mooiste liefdesverhaal op kastelen, buitenplaatsen, landgoederen en ruïnes. Historische romances, ontroerende familiebanden of bijzondere vriendschappen maken kans op prijzen van €10.000, €5.000 en €2.500, beschikbaar gesteld door de VriendenLoterij. Alle erfgoedlocaties kunnen meedoen; een deskundige jury selecteert de finalisten en het publiek bepaalt mede de winnaar. Deadline voor inzendingen is 31 januari 2026, de prijsuitreiking vindt plaats op vrijdag 22 mei 2026.

💌 Dus waar wacht je nog op? Vier de liefde op jouw erfgoedlocatie en doe mee!

Hoe doe je mee?

Wil je meedoen aan de VriendenLoterij Kasteelprijs 2026? Dan moet jouw locatie eerst aan een paar voorwaarden voldoen. Zo weten we zeker dat alle deelnemende locaties in aanmerking komen voor de prijs.

Stap 1
1.1 Deelnemen aan Dag van het Kasteel 2026

  • Vorig jaar meegedaan aan Dag van het Kasteel? Top! Je bent dan automatisch aangemeld als deelnemende locatie voor Dag van het Kasteel 2026. Je hoeft stap 1 niet opnieuw te doorlopen.⚠️ Let op: om kans te maken op de VriendenLoterij Kasteelprijs moet je wél stap 2 doorlopen.
  • Niet eerder meegedaan aan Dag van het Kasteel? Meld je locatie dan eerst hier aan en doorloop daarna stap 1 verder en stap 2.

1.2 Jouw locatie voldoet aan de definitie ‘erfgoedlocatie’.
Controleer hier of jouw locatie aan deze definitie voldoet.

Stap 2
Dien jouw liefdesverhaal in via het onderstaande online deelnameformulier. Zorg dat je de volgende onderdelen aanlevert:
2.1 Jouw liefdesverhaal + aanvullende vragen
Gebruik hiervoor het Word-document dat je hieronder kunt downloaden. Lever het document als PDF-bestand in via het online deelnameformulier.
2.2 Minimaal 3 afbeeldingen die jouw verhaal ondersteunen.
Zijn je afbeeldingen erg groot of van hoge resolutie? Stuur ze dan per e-mail naar [email protected].
Word-document voor deelname

Deelname formulier

Insturen liefdesverhaal

"*" geeft vereiste velden aan

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.
Je naam*
Je e-mailadres*
Toegestane bestandstypen: pdf, Max. bestandsgrootte: 64 MB.
Volg de instructies in Stap 2 om je liefdesverhaal correct aan te leveren. Gebruik hiervoor het Word-document en upload het als PDF.
Sleep bestanden hierheen of
Toegestane bestandstypen: jpg, png, Max. bestandsgrootte: 64 MB, Max. aantal bestanden: 10.
    Gelieve tussen de 3 en 10 afbeeldingen te uploaden. Gebruik het Word-document en upload het als PDF.

    Wanneer je mee doet, ga je akkoord met de deelnamevoorwaarden van de wedstrijd. Deze kun je hier lezen.

    Je aanmelding is goed verlopen als je zelf een bevestigingsmail ontvangt.

    Voorgangers

    Jaarlijks werken we met een thema. Dit jaar is het thema De meest bijzondere tuin van Nederland. Nieuwsgierig naar de thema’s en winnaars van voorgaande jaren? Bekijk ze hier:

    2025

    Thema: ‘De meest bijzondere tuin van Nederland’.

    1e plaats, prijs €10.000
    Landgoed de Wiersse in Vorden (GLD)

    2de plaats, prijs €5.000
    Paleis het Loo in Apeldoorn (GLD)

    3de plaats, prijs €2.500
    Landgoed Kasteel Geldrop in Geldrop (NB)

    2024

    Thema: ‘Het beste kasteelrecept van Nederland’.

    1e plaats, prijs €10.000
    Landhuis Oud Amelisweerd in Bunnik (UT)

    2de plaats, prijs €5.000
    Museum Martena in Franeker (FR)

    3de plaats, prijs €2.500
    Kasteel Cannenburch in Vaassen (GLD)

    2023

    Thema: ‘Het meest romantische kasteel van Nederland’.

    1e plaats, prijs €10.000
    Landgoed Heerlijkheid Mariënwaerdt in Beesd (GLD)

    2de plaats, prijs €2.500
    Stadspaleis Markiezenhof in Bergen op Zoom (NB)

    3de plaats, prijs €1.000
    Museum Menkemaborg in Uithuizen (GR)

    Voorwaarden

    Om deel te nemen aan de VriendenLoterij Kasteelprijs zijn er een aantal voorwaarden waar je als erfgoedlocatie moet voldoen. Lees hieronder welke dit zijn.

    1. Voorwaarden voor deelname erfgoedlocaties

    1.1 Deelname aan Dag van het Kasteel 2026 De erfgoedlocatie moet officieel deelnemen aan Dag van het Kasteel 2026 om in aanmerking te komen voor de prijs.

    1.2 Definitie erfgoedlocatie. De erfgoedlocatie moet voldoen aan de definitie erfgoedlocatie. Zie hier

    1.3 Beheer, bezit of toestemming. De deelnemer kan alleen meedoen als hij/zij de erfgoedlocatie beheert of bezit, of indien er expliciete toestemming en medewerking is van de eigenaren, beheerders of het bestuur van de locatie.

    1.4 Selectie en jurybeslissingen. De beoordeling van de jury is definitief en niet vatbaar voor bezwaar. De jury behoudt zich het recht voor inzendingen niet in de top 10 op te nemen indien deze niet aan de voorwaarden voldoen.

    1.5 Let op: een erfgoedlocatie mag elk jaar deelnemen aan de VriendenLoterij Kasteelprijs, telkens binnen een ander thema. Het aantal voorgaande inschrijvingen heeft geen invloed op de toelating van de erfgoedlocatie door het bestuur van Stichting Dag van het Kasteel, noch op de beoordeling door de jury van de VriendenLoterij Kasteelprijs. De beoordeling is volledig gebaseerd op de inhoud van de actuele inschrijving.

    2. Inschrijfprocedure erfgoedlocaties

    2.1 Definitie ‘Liefde’. Inzendingen mogen uitsluitend verhalen bevatten waarin intermenselijke relaties centraal staan, zoals liefdesrelaties, vriendschappen en familiebanden. Verhalen over erfgoed, dieren, ambachten of andere thema’s vallen buiten deze categorie en worden niet meegenomen in het juryberaad.

    2.2 Voorwaarde vorm van het verhaal: Inzendingen kunnen twee vormen hebben:
    Non-fictief / Historische verhalen die op feiten zijn gebaseerd.
    Fictieve verhalen die gebaseerd zijn op legendes, roddels of mondelinge overlevering die al langere tijd binnen bewoners of de (lokale) gemeenschap rondgaan. Verzonnen verhalen die niet op historische feiten of bestaande overlevering zijn gebaseerd, worden niet geaccepteerd en niet meegenomen in het juryberaad.

    2.3 Inzending in Word-document. Op de webpagina wordt een invulbaar Word-document beschikbaar gesteld, zie hier. Hierin kunnen erfgoedlocaties hun inzending volledig en overzichtelijk indienen. Het gebruik van een standaarddocument maakt het voor de jury eenvoudiger om inzendingen objectief te vergelijken en zorgt voor een eerlijke beoordeling.

    2.4 Deadline voor aanmeldingen. De deelnemende locatie is verantwoordelijk voor het tijdig en volledig aanleveren van alle vereiste informatie, waaronder het aangeleverde liefdesverhaal, beeldmateriaal en aanvullende documentatie die relevant kan zijn voor de beoordeling.

    2.5 Beeldmateriaal. Minimaal drie afbeeldingen die het verhaal ondersteunen (bijv. archiefbeelden, foto’s of illustraties) moeten worden meegestuurd. Met het insturen van de beelden verleent de deelnemende erfgoedlocatie Stichting Dag van het Kasteel het recht om deze beelden vrij te gebruiken voor promotionele doeleinden, waaronder publicaties, social media en nieuwsbrieven. De deelnemer garandeert dat de beelden vrij zijn van auteursrechten van derden, of dat de deelnemer beschikt over de benodigde toestemming voor gebruik.

    2.6 Lengte verhaal Het aanmeldformulier is verdeeld in meerdere onderdelen, waarbij elk onderdeel een maximaal aantal woorden of pagina’s heeft. Zo blijft het overzichtelijk en kunnen alle inzendingen goed worden beoordeeld.

    Deel 2 – Jouw liefdesverhaal mag in totaal ongeveer 2 A4’tjes beslaan, met een maximum van 1200 woorden. Het liefdesverhaal zelf mag 1,5 A4 zijn, ongeveer maximaal 900 woorden. De aanvullende vragen in dit onderdeel mogen samen 0,5 A4 beslaan, maximaal 300 woorden. Deze vragen helpen de jury om het verhaal beter te begrijpen en meer context te krijgen.

    Deel 3 – Informatie over de locatie mag ongeveer 1 A4 beslaan, maximaal 500 woorden. Hierin geeft de locatie inzicht in hoe het verhaal tot leven komt, hoe mensen betrokken worden en hoe het prijzengeld zou worden ingezet.

    In totaal betekent dit dat een volledige inzending meestal rond de 3 à 4 A4’tjes uitkomt.

    2.7 Aansprakelijkheid. Stichting Dag van het Kasteel is niet aansprakelijk voor eventuele schade of verlies van ingezonden materiaal. De deelnemer is verantwoordelijk voor de juistheid en volledigheid van aangeleverde informatie en beeldmateriaal.

    2.8 Transparantie en eerlijkheid. Locaties mogen niet misleiden over de inhoud van het verhaal of over de deelname aan de verkiezing.

    2.9 Wijzigingen en annulering. Stichting Dag van het Kasteel behoudt zich het recht voor om de voorwaarden of deadlines aan te passen indien noodzakelijk. Deelnemers worden tijdig geïnformeerd over wijzigingen.

    3. Voorwaarden erfgoedlocaties tijdens stemperiode

    3.1 Promotie door deelnemende locaties.
    – Erfgoedlocaties mogen hun vrijwilligers, medewerkers, volgers op social media en bezoekers motiveren om te stemmen op hun eigen locatie.
    – Locaties mogen samenwerken met lokale pers, toerismebureaus, marketingbureaus of vrijwillige influencers, zolang er geen eigen geld wordt ingezet om stemmen te beïnvloeden.
    – Niet toegestaan: het weggeven van prijzen aan stemmers of inzetten van betaald promotiebudget.

    3.2 Stemgerechtigde deelnemers
    – Stemmen is uitsluitend toegestaan voor personen van 18 jaar en ouder.
    – Deelnemende locaties moeten dit altijd duidelijk communiceren bij hun promotieactiviteiten, zodat stemmen geldig en rechtsgeldig zijn.

    3.3 Gebruik van ingezonden verhalen en afbeeldingen
    – Door deelname geeft de erfgoedlocatie akkoord dat Stichting Dag van het Kasteel de ingediende verhalen en afbeeldingen kan delen op social media en andere promotionele kanalen.
    – Bij alle publicaties wordt altijd een correcte vermelding van de deelnemer geplaatst.

    4. Algemene voorwaarden voor het publiek tijdens de stemperiode

    4.1 Stemgerechtigd publiek
    – Alleen personen van 18 jaar en ouder mogen deelnemen aan het stemmen.
    – Stemmen van minderjarigen worden niet meegeteld.

    4.2 Stemperiode
    – Stemmen is alleen mogelijk binnen de officiële stemperiode: februari, maart en april 2025.
    – Ingestuurde stemmen buiten deze periode worden niet meegerekend.

    4.3 Eerlijke deelname
    – Elke persoon mag maximaal één keer stemmen per locatie of per stemronde, tenzij anders aangegeven.
    – Het manipuleren van stemmen of gebruik van meerdere accounts om de uitslag te beïnvloeden is niet toegestaan.

    4.4 Privacy en bescherming van persoonsgegevens (AVG)
    – Persoonsgegevens van stemmers worden veilig en vertrouwelijk verwerkt in overeenstemming met de AVG (Algemene Verordening Gegevensbescherming).
    – Gegevens worden uitsluitend gebruikt voor de verkiezing en niet voor commerciële doeleinden door Stichting Dag van het Kasteel of deelnemende locaties.
    – Stemmen via de officiële kanalen garandeert dat persoonlijke informatie veilig wordt opgeslagen en alleen wordt gebruikt voor het berekenen van de uitslag en het informeren van de winnaar.

    Vragen

    Heb je een vraag? Wie weet vind je het antwoord hieronder. Staat jouw vraag er niet tussen? Mail ons via [email protected] en we helpen je verder.

    Q&A

    Wat is de definitie van ‘Het mooiste liefdesverhaal’?

    Het mooiste liefdesverhaal gaat over intermenselijke relaties die verbonden zijn aan de erfgoedlocatie. Het verhaal moet duidelijk laten zien hoe de relatie invloed had op de mensen én de plek. Verhalen over erfgoed, dieren, ambachten of andere thema’s vallen buiten deze categorie en worden niet meegenomen in het juryberaad.

    Mag het een fictief verhaal zijn?

    Ja. Er kunnen twee soorten verhalen worden ingediend:
    1.Non-fictief / Historisch: verhalen die op feiten gebaseerd zijn.
    2.Fictieve verhalen die gebaseerd zijn op legendes, roddels of mondelingeoverlevering die al langere tijd binnen bewoners of de lokale gemeenschap
    circuleren.

    Als een fictief verhaal wordt gekozen, moet dit worden aangegeven met een vinkje en een korte toelichting. Dit helpt bezoekers en de jury het verhaal in de juiste context te plaatsen en de historische waarde te begrijpen. Verzonnen verhalen (niet gebaseerd op legendes, roddels of mondelinge overlevering) worden niet geaccepteerd.

    Welke verhalen komen in aanmerking?

    Alle verhalen die draaien om intermenselijke relaties en aansluiten bij onze subthema’s:
    Liefde & Relaties: romantische relaties of huwelijken van bewoners of historische figuren.
    Liefde & Familie: familiebanden die bepalend waren voor de geschiedenis van het kasteel of landgoed.
    Liefde & Vriendschap: bijzondere vriendschappen die het erfgoed een menselijk en persoonlijk verhaal geven.
    Verhalen over andere onderwerpen, zoals erfgoed, dieren of stoffelijke zaken, komen niet in aanmerking.

    Hoe lang of kort moet het verhaal zijn?

    Het aanmeldformulier is verdeeld in meerdere onderdelen, waarbij elk onderdeel een maximaal aantal woorden of pagina’s heeft. Zo blijft het overzichtelijk en kunnen alle inzendingen goed worden beoordeeld.

    Deel 2 – Jouw liefdesverhaal mag in totaal ongeveer 2 A4’tjes beslaan, met een maximum van 1200 woorden. Het liefdesverhaal zelf mag 1,5 A4 zijn, ongeveer maximaal 900 woorden. De aanvullende vragen in dit onderdeel mogen samen 0,5 A4 beslaan, maximaal 300 woorden. Deze vragen helpen de jury om het verhaal beter te begrijpen en meer context te krijgen.

    Deel 3 – Informatie over de locatie mag ongeveer 1 A4 beslaan, maximaal 500 woorden. Hierin geeft de locatie inzicht in hoe het verhaal tot leven komt, hoe mensen betrokken worden en hoe het prijzengeld zou worden ingezet.

    In totaal betekent dit dat een volledige inzending meestal rond de 3 à 4 A4’tjes uitkomt.

    Mag het verhaal al bestaan (zijn geschreven) of moet het speciaal voor de VriendenLoterij Kasteelprijs zijn geschreven?

    Het verhaal mag al eerder geschreven zijn, bijvoorbeeld gepubliceerd in een boek, artikel of andere uitgave. Het hoeft niet speciaal voor de VriendenLoterij Kasteelprijs te worden opgesteld.

    Wie kan meedoen?

    Alle erfgoedlocaties die deelnemen aan Dag van het Kasteel 2026 en voldoen aan de defintie ‘Erfgoedlocatie’ kunnen meedoen.
    Het ingediende verhaal moet verbonden zijn aan de locatie, maar mag zowel historisch als fictief zijn (gebaseerd op bestaande legendes of roddels die al lange tijd onder bewoners of lokale gemeenschappen in omloop zijn). Verzonnen verhalen komen niet in aanmerking.

    Doe je automatisch mee als je al bent aangemeld voor Dag van het Kasteel 2026?

    Ja! Zodra je locatie is aangemeld, doe je automatisch mee met de VriendenLoterij Kasteelprijs, mits er een liefdesverhaal wordt ingediend dat past bij het thema ‘Het mooiste liefdesverhaal’.

    FAQ

    Wat is de VriendenLoterij Kasteelprijs?

    Stichting Dag van het Kasteel reikt dit jaar dankzij een genereuze bijdrage van de VriendenLoterij voor de vierde keer de VriendenLoterij Kasteelprijs uit. Het is de wens van Stichting Dag van het Kasteel om de prijs te verbinden aan het thema van het jaarlijkse festival ‘Dag van het Kasteel’, dat in het Pinksterweekend plaatsvindt. Dit jaar is het thema ‘Liefde’, waarbij de intermenselijke relaties centraal staan. Het thema van de VriendenLoterij Kasteelprijs is daarom dit jaar ‘Het mooiste liefdesverhaal’. In 2025 won Landgoed de Wiersse uit Vorden (GLD) de hoofdprijs met als thema ‘Meest bijzondere tuin van Nederland’. In 2024 won Landhuis Oud-Amelisweerd uit Bunnik (UT) de hoofdprijs met als thema ‘Het beste kasteelrecept van Nederland’. En in 2023 ging landgoed Heerlijkheid Mariënwaerdt uit Beesd (GLD) er met de winst vandoor met als thema ‘Het meest romantische kasteel van Nederland’.

    Waarom VriendenLoterij Kasteelprijs?

    Dag van het Kasteel zet zich in om alle erfgoedlocaties in Nederland in de spotlight te zetten. Dat doen wij onder andere door de organisatie van de Dag van het Kasteel tijdens het Pinksterweekend. We willen extra aandacht creëren voor erfgoedlocaties, omdat wij vinden dat deze locaties maatschappelijk en historisch relevant zijn en we dit prachtige erfgoed ook graag willen bewaren voor de toekomstige generaties. De VriendenLoterij Kasteelprijs biedt ons de mogelijkheid om nog meer aandacht te genereren voor erfgoedlocaties. Die mogelijkheid grijpen wij met beide handen aan!

    Wat zijn de voorwaarden om deel te nemen aan de VriendenLoterij Kasteelprijs?

    • De erfgoedlocatie moet officieel deelnemen aan Dag van het Kasteel 2026 en voldoen aan de definitie van een erfgoedlocatie.
    • De deelnemer moet de locatie beheren, bezitten of expliciete toestemming hebben van de eigenaar of beheerder.
    • Inzendingen moeten volledig en overzichtelijk worden ingediend via het beschikbare invulbare inschrijfformulier op onze website, inclusief
      ondersteunende afbeeldingen.
    • Alle inzendingen moeten voor de officiële deadline worden ingediend; laatkomers worden niet in behandeling genomen.
    • Door het insturen van afbeeldingen en verhalen verleent de deelnemende locatie Stichting Dag van het Kasteel het recht deze beelden te gebruiken voor promotie.
    • De beslissingen van de jury zijn definitief, en alle inzendingen worden beoordeeld op volledigheid en aansluiting bij de voorwaarden.
    • Voor een volledig overzicht van alle voorwaarden en details wordt verwezen naar de volledige deelnemershandleiding op de website.

    Besteding van het geld

    Het geld is vrij te besteden mits dit wordt ingezet voor het behoud of welzijn van de erfgoedlocatie.

    Hoe werkt het?

    Elk jaar bepaalt Stichting Dag van het Kasteel een thema, waarna deelnemende locaties aan Dag van het Kasteel de mogelijkheid krijgen om hun inzending in te dienen. De jury beoordeelt alle inzendingen en selecteert een top 10. Vervolgens kan het publiek gedurende enkele weken stemmen op deze top 10. De drie locaties met de meeste stemmen vormen de top 3. Zij presenteren hun verhaal live aan de jury tijdens een pitchmoment. Op basis daarvan wordt de uiteindelijke winnaar gekozen. Uit alle stemmers van 18+ wordt na afloop willekeurig één persoon gekozen. Deze persoon wint een prijs, mits hij/zij heeft gestemd op één van de drie populairste locaties.

    Sinds 2023 reikt Stichting Dag van het Kasteel de VriendenLoterij Kasteelprijs uit aan een Nederlandse erfgoedlocatie. Het thema wisselt jaarlijks, en daarmee ook de focus van de prijs. Eigenaren, beheerders en vrijwilligers kunnen hun locatie zelf aanmelden. De vakjury stelt een top 10 samen. Vervolgens is het aan het publiek om te stemmen op hun favoriet. Uit deze stemronde komt een top 3 voort, die door de jury wordt bezocht om uiteindelijk de nummer 1 te bepalen. De winnaar mag zich niet alleen een jaar lang de trotse winnaar noemen, maar ontvangt ook een geldbedrag van €10.000 om een inspirerend project te realiseren dat bijdraagt aan het behoud, de ontwikkeling of de beleving van hun erfgoed.

    De VriendenLoterij Kasteelprijs wordt mogelijk gemaakt door de deelnemers van de VriendenLoterij.