Skip to main content

Landgoed de Wiersse grote winnaar
VriendenLoterij Kasteelprijs 2025

VriendenLoterij Kasteelprijs tot en met 2028 verlengd

Publicatiedatum: 06-06-2025

Landgoed de Wiersse in het Gelderse Vorden heeft de VriendenLoterij Kasteelprijs voor de meest bijzondere tuin van Nederland gewonnen en ontvangt de hoofdprijs ter waarde van €10.000. Paleis Het Loo (Apeldoorn, Gelderland) en Landgoed Kasteel Geldrop (Geldrop, Noord-Brabant) zijn respectievelijk op de tweede en derde plaats geëindigd en ontvangen €5.000 en €2.500. De prijs werd voor de derde keer uitgereikt door Stichting Dag van het Kasteel, dit keer op Paleis Soestdijk in Baarn. 

Niet alleen Landgoed de Wiersse ontving een mooie bijdrage tijdens de aftrap van Dag van het Kasteel. Ook Stichting Dag van het Kasteel zelf kreeg een cheque overhandigd. De VriendenLoterij verraste de stichting met een bijdrage van maar liefst €600.000. Dankzij deze bijdrage wordt de VriendenLoterij Kasteelprijs tot en met 2028 verlengd.

Gemma Boon, directeur Stichting Dag van het Kasteel: “De cheque van de VriendenLoterij betekent niet alleen geld – het betekent vertrouwen in wat wij doen, en in wat kastelen, buitenplaatsen en landgoederen kunnen betekenen voor mensen. Voor verhalen, voor verbondenheid, voor verwondering. Dankzij deze bijdrage kunnen wij de komende jaren nog drie prachtige edities van Dag van het Kasteel organiseren.”

Mary Gatacre & Aart Jonkers, directeuren Landgoed de Wiersse

Mary Gatacre & Aart Jonkers, directeuren Landgoed de Wiersse: “We zien de prijs als grote waardering voor alle tijd en liefde die al eeuwen in de tuinen van De Wiersse zijn gestoken: niet alleen 300 jaar familiebeheer, maar ook inzet van medewerkers, bewoners, heel veel vrijwilligers en nationale en internationale studenten.”

De inzending van Landgoed de Wiersse werd door de jury, bestaande uit tuinhistorica Lenneke Berkhout, student en content creator Dianne Arends, ondernemer Judith van Lent (oprichtster van MAY & JUNE), hoofdredacteur Sander Louis en bestuurslid van Dag van het Kasteel Dainahara Polonia, gekozen tot winnaar.

“De Wiersse is al ruim 300 jaar in familiebezit en wordt met grote zorg beheerd, zonder gebruik van kunstmest en met aandacht voor waterbeheer en biodiversiteit. Deze Engelse landschapsstijl-tuin is open voor publiek en onderscheidt zich door duurzame initiatieven zoals het omvormen van het gazon tot hooiland en het aanplanten van diverse boomsoorten. Hiermee laat De Wiersse zien hoe natuur en mens samen kunnen zorgen voor een gezonde, levendige omgeving. Een terechte winnaar én de meest bijzondere tuin van Nederland.” aldus Dainahara Polonia, bestuurslid Stichting Dag van het Kasteel en voorzitter van de VriendenLoterij Kasteelprijs.

Historische moestuin
”Het prijzengeld dat wij als winnaar van de VriendenLoterij Kasteelprijs ontvangen, willen we besteden aan de historische moestuin en het betrekken van de gemeenschap daarbij”, aldus Gatacre en Jonkers.

Winnaar VriendenLoterij Kasteelprijs 2025
In het voorjaar brachten ruim 16.000 mensen hun stem uit op hun favoriete tuin en kozen de top drie: Paleis het Loo, Stichting Landgoed Kasteel Geldrop en Landgoed de Wiersse. Deze drie tuinen werden in mei bezocht door de jury.

Thema Dag van het Kasteel 2025: Naar Buiten!
‘Naar Buiten!’ is dit jaar het thema van Dag van het Kasteel. In het Pinksterweekeinde (6 tot en met 9 juni 2025) openen traditiegetrouw meer dan honderd erfgoedlocaties hun deuren. Meer informatie over het thema: Thema 2025 – Dag van het Kasteel

Over de VriendenLoterij Kasteelprijs
Stichting Dag van het Kasteel reikt dit jaar voor de derde keer de VriendenLoterij Kasteelprijs uit, dankzij een genereuze bijdrage van de VriendenLoterij. Het is de wens van stichting Dag van het Kasteel om de prijs te verbinden aan het thema van het jaarlijkse festival ‘Dag van het Kasteel’. Het thema van de VriendenLoterij Kasteelprijs is daarom dit jaar ‘Meest bijzondere tuin van Nederland’. Meer informatie over de prijs via VriendenLoterij Kasteelprijs 2025 – Dag van het Kasteel.

In 2024 won Landhuis Oud-Amelisweerd uit Bunnik (UT) de hoofdprijs met als thema ‘Het beste kasteelrecept van Nederland’. En in 2023 ging landgoed Heerlijkheid Mariënwaerdt uit Beesd (GLD) er met de winst vandoor met als thema ‘Het meest romantische kasteel van Nederland’.

De VriendenLoterij Kasteelprijs wordt mogelijk gemaakt door de deelnemers van de VriendenLoterij.

Te gebruiken afbeeldingen

Mary Gatacre & Aart Jonkers, directeuren Landgoed de Wiersse
De top drie. V.l.n.r. Paleis Het Loo, Landgoed de Wiersse en Landgoed Kasteel Geldrop. Fotograaf: Bastiaan van Musscher 
Bestuur en team Stichting Dag van het Kasteel. Fotograaf: Bastiaan van Musscher

Over Dag van het Kasteel
Dag van het Kasteel is het enige landelijke publieksevenement dat kastelen en buitenplaatsen in de spotlight zet. Samen met meer dan honderd kastelen en buitenplaatsen brengen we de diversiteit van dit erfgoed en de veelzijdigheid van de daaraan verbonden verhalen tot leven. Benieuwd naar meer verhalen? Bezoek onze website: dagvanhetkasteel.nl 

Met dank aan
Dag van het Kasteel is mede mogelijk gemaakt met steun van het Fonds voor Cultuurparticipatie, het fonds dat initiatieven die meedoen aan cultuur stimuleren ondersteunt, en de VriendenLoterij. NKS (Nederlandse Kastelenstichting) is initiatiefnemer van Dag van het Kasteel.

Noot voor de redactie (niet voor publicatie)
Voor meer informatie en beeldmateriaal kunt u contact opnemen met:
Boris de Munnick, pers & publiciteit, 0622978444
E-mail: [email protected]